Koupací sezóna je hlavní sezónou bradavic

V létě nás to táhne k vodě. A jinak tomu není ani u virů bradavic. Původci tohoto nepěkného kožního onemocnění milují vlhké prostředí. Léto začíná stále dříve a končí stále později. Mnohým to připadá úžasné, ale s prodloužením tohoto ročního období stoupá také riziko, že onemocníme bradavicemi. Viroví původci totiž mají díky delším teplým obdobím stále lepší podmínky.

Stačí jedna malá ranka

Není zakázáno chodit s bradavicemi do bazénů a na koupaliště. Nakažené osoby tak zanesou viry bradavic do vlhkého prostředí a k infikování pak už stačí jen maličké poranění pokožky. Mnoho těchto kožních poranění se projeví teprve v teplém prostředí a většinou jsou tak malá, že si jich jejich „majitel“ vůbec nevšimne. Proto se pak mnoho nakažených diví, když onemocnění zpozorují. To se může stát až o několik týdnů či měsíců později, protože doba, než se bradavice stane viditelnou, je dlouhá.

Nepěkné vzpomínky na léto

Léto je dávno pryč a nepěkný výstupek na kůži zůstává nepříjemnou vzpomínkou na příjemně strávené období. To by Vám však nemělo bránit v tom, abyste udělali to jediné správné: okamžitě se léčili. To je zcela rozhodující, protože jinak se infekce může na kůži rozšířit, čímž se na ní vytvoří více bradavic, jedna vedle druhé. V této souvislosti je také velmi důležité, abyste si bradavice neškrábali. Měli byste také ihned vyhledat lékaře nebo si vyžádat informace v lékárně. U neškodných forem bradavic mohou pomoci přípravky na bázi kyseliny monochloroctové, které jsou k dostání v lékárnách a kterými se můžete jednoduše a úspěšně léčit sami.

Tipy pro léto bez bradavic:

  • Dávejte pozor na hygienické podmínky v bazénech a na koupalištích.
  • Ve vlhkých prostorách, u bazénů a na koupalištích choďte pouze v koupací obuvi.
  • Věnujte pozornost i těm nejmenším poraněním na nohou a přelepte je náplastí.
  • Nohy dobře krémujte, abyste zabránili jejich vysušování a tvorbě prasklin.
  • Při infekci: okamžitě zahajte léčbu!

Léčba: Přípravky na bází kyseliny monochloroctové zakoupené v lékárně (např. Acetocaustin) můžete nanášet sami a jsou velmi účinné.