Bradavice nejsou atributem čarodějnic

Všichni asi znáte čarodějnici na koštěti a s velkou bradavicí na nose. Ve skutečnosti však bradavice nejsou atributem čarodějnic, jedná se o nakažlivou, avšak nezhoubnou změnu kůže, která je způsobována viry.

Léto – čas bradavic

Spouštěčem většiny bradavic jsou lidské papilomaviry, jichž existuje téměř 100 různých typů. Tyto viry se zpravidla přenáší přímým kontaktem, například při podání ruky nebo při chůzi naboso. Mikroskopickými rankami proniknou viry do buněk povrchových vrstev kůže, tam se rozmnoží a podporují růst napadených buněk. Po nějaké době je pak viditelná změna kůže ve formě hrubého, šupinatého povrchu. Viry, které způsobují bradavice, milují vlhké a teplé prostředí. Žádný div, že si většina lidí tyto viry přinese z bazénu nebo sauny. Následky – úporné, nepříjemné a svědivé kožní výrůstky – pak na sebe nenechají dlouho čekat.

Čaroděj ani magické formule vám určitě nepomůžou!

I když se bradavice často spojují s čarodějnicemi v pohádkách, jedno je jisté: čaroděj ani „zaříkávání“ znalkyní „černé magie“ tyto ošklivé trapiče nezaženou. Bradavice nesmíte v žádném případě ani škrábat, protože tak se uvolňují viry, které mohou napadat další oblasti pokožky. V lékárně dostanete účinné přípravky, které bradavice během krátké doby rozpustí. Lékaře však vyhledejte tehdy, pokud se vzhled bradavice mění nebo pokud se náhle objeví mnoho bradavic současně.

Nedejte virům bradavic šanci:

  • V bazénu, na koupališti a v sauně noste vždy koupací obuv.
  • Používejte vždy vlastní žínky a ručníky.
  • Po koupání nebo saunování důkladně osušte prostor mezi prsty na nohou.

Tip: Pokud už bradavici máte, pak na ni po dobu pěti týdnů nanášejte jednou týdně kyselinu monochloroctovou (např. Acetocaustin®) – účinnou látku, která je volně k dostání v lékárnách. Už po krátké době se bradavice rozpustí.