10 tipů, jak na bradavice

1. Bradavice neškrábejte! Tyto nevzhledné kožní výrůstky jsou způsobovány virovými infekcemi, které se mohou dále šířit.

2. Nové boty si před Vámi mohl v obchodě zkoušet někdo, kdo měl bradavice. Boty jsou pak infekční. Před prvním nošením byste je měli bezpodmínečně očistit, a to jak zevnitř, tak zvenku.

3. Bradavice se musí léčit rychle, abyste nenakazili další členy rodiny. Osvědčeným přípravkem s účinnou látkou kyselinou monochloroctovou (např. Acetocaustin, volně k dostání v lékárnách) bradavice rozpustíte. Přípravek se jednou nanese na bradavici. Už po jednom týdnu bradavice zmizí.

4. Desinfekční spreje na nohy Vás v bazénech před viry bradavic neochrání. Koupací obuv a důkladné umytí po návštěvě bazénu však mohou infekci zabránit.

5. Protože viry bradavic rády číhají na podlaze, je chození naboso dovoleno pouze doma. Zejména v dobře vytápěných prostorách, jako jsou sportovní haly nebo bazény, je nošení obuvi povinností.

6. Psi a kočky mohou být přenašeči virů bradavic. Jakmile se tedy pomazlíte s nějakým Alíkem nebo Mickou, umyjte si ruce.

7. V autobusech a vlacích se to často hemží viry a bakteriemi. K nim patří také viry bradavic. Po takovémto cestování byste tedy měli použít vodu a mýdlo.

8. Děti jsou bradavicím obzvláště náchylné, protože jejich imunitní systém není ještě úplně utvořený. Kromě toho se často zdržují v „líhních bradavic“, jako jsou bazény, tělocvičny a jiné společenské prostory. Jedinou ochranou je pro ně přísné dodržování hygieny. Proto by se měly vždy před ulehnutím osprchovat nebo vykoupat.

9. Domácí prostředky k léčbě bradavic, jako je zaříkávání nebo potírání všelijakými esencemi, zpravidla proti virovým kožním onemocněním nepomáhají. Kdo má strach, že by lékař při léčbě bradavic mohl sáhnout po noži, může si obtížné výrůstky léčit sám přípravkem zakoupeným v lékárně (např. Acetocaustin).

10. Viry bradavic se nepřenáší pouze přímým kontaktem, ale také odloupnutými šupinami kůže. Ty se rády schovávají mimo jiné také do koberců v prázdninových hotelech. Do Vašeho zavazadla na dovolenou tak patří také pantofle.